Gdy miłość to za mało

Gdy miłość to za mało


Wszelkie uniesienia, proces idealizacji, ciągły niedosyt – to wszystko sprzyja początkowi związku. Ale czy naprawdę chcemy, żeby tylko i wyłącznie hormony dokonywały wyboru naszego życiowego partnera?

To, co najbardziej spaja młode małżeństwa to kredyt hipoteczny, co ludzie pomyślą i jak zareaguje rodzina. Są też związki na pokaz – dobrze się prezentuje. To jak kupowanie auta dla wyglądu zewnętrznego a nie dla wygody osoby, która będzie spędzać w nim czas.

Tak jak świadomie wybieramy bank, w którym chcemy ulokować nasze oszczędności, tak samo może warto zrobić z uczuciami, które bezgranicznie planujemy ulokować w obcej osobie. Nie możemy poddać miłości w całkowity proces racjonalizacji, ale możemy delikatnie zniwelować przyszłe rozterki. Dlatego warto być spójnym/ą nie tylko ze swoim sercem, ale i rozumem. Patrząc ponad horyzont, rozpędzony i uśpiony uczuciami, możesz uniknąć nagłego bolesnego upadku w przepaść.

 

Jakie wartości i więzy mogą mieć znaczenie na dłuższą metę?

Dokąd zmierza dana osoba. Kwestia logistyczna – gdzie chciałaby mieszkać? Co robić za 10 lat? Jakie ma podejście do życia? Na co jest nastawiona w życiu? Przypuśćmy, że Twój wybranek za x lat planuje wyprowadzkę do Afryki i pomaganie dzieciom, co u ciebie nie wchodzi w grę. Na dłuższą metę Wasze drogi za x lat mogą się rozejść. Upewnij się, że zmierzacie życiowo w tym samym kierunku i nie kastruj nikogo z marzeń.

Tak na marginesie. Zakochana kobieta potrafi oddać ci wszystko łącznie ze swoimi planami. Nie wymagaj tego nigdy od niej, niech ona będzie szczęśliwa i nie skupia się tylko na tobie, bo po czasie, kiedy emocje opadną może stać się kłębkiem nerwów i podświadomie, roszczeniowo mieć do ciebie pretensje, że zmarnowałeś jej życie. Zakochana kobieta jest w stanie poświecić wiele, nigdy nie pozwól komukolwiek poświęcać marzeń i pasji.

Pasje, zainteresowania. Wspólne pasje i zainteresowania łączą najmocniej, ale tu nie chodzi o to żeby mieć wspólne, ale jakiekolwiek. Uwielbiamy ludzi z pasją i zainteresowaniami.

Nie zatracaj swojej tożsamości na rzecz twojego partnera – ważne, żeby mieć własne życie, spełniając się na swoich obszarach, jesteś w stanie stworzyć szczęśliwszą relację. Człowiek bez pasji i zainteresowań może postawić cię w samym środku swojego życia i kręcić się wokół jak orbita, wtedy może powstawać chora zazdrość i ubezwłasnowolnienie. Ciągłe pretensję, że nie masz dla swojego partnera wystarczająco czasu. Ludzie bez pasji są smutni i nudni, świat ma tyle do zaoferowania a twoim jedynym zainteresowaniem jest piwo z kumplami lub nowa torebka? Serio? Co to mówi o Tobie na dłuższą metę?

18813280_1461839717206387_8935872073615845498_n

Ambicje. Nie cierpimy ludzi bez ambicji, leżenie i pachnięcie na kanapie potrafi zniechęcać. Nikt nie lubi ludzi leniwych. Największym usprawiedliwieniem ludzi leniwych jest narzekanie, bo narzeka się łatwo. Chcesz wiedzieć czy twoja połówka chce w życiu coś osiągnąć czy tylko egzystować. Ludzie bez ambicji to ludzi bez apetytu na życie.

Radzenie sobie z trudnymi emocjami. Jak radzić sobie z rozwiązywaniem problemów. Czy jest to krzyk, foch, gra na emocjach. Nie ma związków bez kłótni. Najważniejszym czynnikiem jest umiejętność radzenia sobie z nimi.

Chęć budowania. Dobra komunikacja w związku zespaja bardziej niż kredyt hipoteczny. Świadomość, że nie zawsze będzie idealnie a my nie jesteśmy idealni. Pozbycie się wszelkich oczekiwań, bo to one dają najwięcej rozczarowań. Od miłości nie można oczekiwać.

Dojrzałość emocjonalna i twarde wartości moralne. Czy możesz przy tej osobie odczuwać spokój czy jesteś narażona/ny na ciągłą walkę i zazdrość. Empatia – jedna z najważniejszych cech w związkach. Pamiętaj, że toksyczni ludzi, nie szanują innych, nie szanują tego, że jako indywidualna istota masz prawo podejmować własne decyzję. Wartości moralne decydują o wewnętrznym pięknie człowieka.

Zasady. Nie lubimy ludzi bez zasad, bo nie wiemy, czego możemy się po nich spodziewać. Mogą być nieprzewidywalni – niekoniecznie w kontekście tego dobrego znaczenia.

Dogrywanie się w łóżku. Nie oszukujmy, się bliskość fizyczna jest bardzo ważna. Jeżeli nie zaspokaja cię partner, prędzej czy później może dojść do zdrady lub frustracji.

Przebieg. Trochę z przymrużeniem oka. To jest jak z pracą, jeżeli facet przychodzi daje CV potencjalnemu pracodawcy i ma tam 20 różnych podejmowanych prac, to co może sądzić pracodawca o takim potencjalnym kandydacie? (Nie wie czego chce? Coś z nim nie tak, zwalniali go? Chwile popracuje i ucieknie). Dlatego większość potencjalnych kandydatów stara się to ukryć przed pracodawcą. Często po poprzednich patologicznych związkach zostaje zepsucie, które z czasem może obnażać swój smród. Jeżeli osoba jest inteligenta, będzie dużo mądrzejsza życiowo i nie popełni tych samych błędów.

Jakich ma przyjaciół. Mówią, że jesteśmy sumą naszych pięciu najbliższych przyjaciół. Jeżeli twój partner/ka ma samych niedojrzałych znajomych, którzy imprezują co weekend to jak myślisz, jak będzie spędzać czas jak pierwsze amory ulecą. Najgorsze, jeżeli twój partner/ka pójdzie do nich po radę związkową (bo tak się często robi – radzi się przyjaciół) a oni doradzą jej, żeby cię wywaliła o 2 w nocy z łóżka. Kobiety są zazdrosne, nie trawią szczęścia innych kobiet. Z mojego doświadczenia, z facetami pod tym względem jest lepiej jeżeli chodzi o związki, ale gorzej, jeżeli chodzi o sukces. Nigdy nie nastawiaj partnera przeciwko własnym przyjaciołom.

Umiejętność gotowania. Umiejętność gotowania jest u mnie na równi z seksem oralnym. Co za tym idzie jest najważniejsza ze wszystkich powyższych. Nie chcemy, żeby nasza cywilizacja wyginęła, a mam wrażenie, że razem z naszymi babciami zginie umiejętność przyrządzania pierogów ruskich i kiszenia ogórków. Nie pozwólmy, żeby nasze życie stało się instant. Bo nie tylko ucierpi na tym nasze zdrowie, ale i przyszłe pokolenia. To, co sprawia, że myślę o kobiecie w kategoriach przyszłej żony to dobre śniadanie. Sam lubię gotować i uważam, że gotowanie jest seksy.

Z kolei nie rozumiem jak moja dobra znajoma może być z takim „Januszem”. Jej – cały dzień nie ma w domu, przychodzi po pracy zmęczona. On – zero konstruktywnych zająć (bo jeszcze, żeby był czymś zajęty) wita ją siedząc na kanapie przy xboxsie z radosnym przywitaniem „Kochanie, co dziś ugotujesz?”. Mimo, że jest w zdaniu „Kochanie”, mimo że jest miłość, to kto by z takim egoistą wytrzymał w imię miłości?

 

Ludzie często mimo deklaracji olbrzymiej miłości z obydwu stron, tkwią w nieszczęśliwych związkach. Jak niektórzy wierzą w bajki o smoku, Królewnie Śnieżce i złotym pociągu tak oni wierzą, że w końcu będzie lepiej, że w końcu się dotrą, w końcu się zmieni. Miłość jest prosta, ale związki są trudne. Można być szczęśliwym i można mieć miłość. Można być nieszczęśliwym i też można mieć miłość.


R, dlaczego nie mogę znaleźć wartościowego faceta na stałe? A jak już mam to szybko znika.
Wartościowi ludzie jak sama nazwa wskazuje, kierują się pewnymi wartościami. 

 

 • Lukas

  Pasja i zainteresowania są dla mnie najważniejsze. Każdy powinien przeczytać ten tekst! Miałem podobną sytuację jak w ostatnim akapicie 😉

 • Filip

  Zajebisty tekst!

 • Sandra Jędrzejas

  Hmmm…ciekawe 😉 szkoda tylko, że ludzie mają tak naprawdę tak mało sobie do zaoferowania…i żeby było jeszcze smutniej często jedyne co mają to…kasa…i to jedyne co ich łączy..smutne acz prawdziwe…

 • Aleksandra

  Dla mnie facet bez ambicji i zainteresowań jest z marszu skreślony